fbpx

Populiariausi žindymo mitai #4

Toliau apžvelgiame žindymo mitus. Kitus straipsnius galite paskaityti čia: 

Žindomam kūdikiui (iki 6 mėn) reikia duoti atsigerti vandens

Tikriausiai esate girdėjusios, kad tik motinos pieną valgančiam kūdikiui, kuris dar nėra primaitinamas (iki 6 mėn.), reikia duoti atsigerti vandens, nes juk kaip vaikelis tik valgo (t.y. žinda), juk reikia ir atsigerti jam, o jei dar pilvelį pučia, pasiūlykime ir arbatėlės! Kaip yra iš tiesų ir ar reikia kūdikiui iki 6 mėn. pasiūlyti vandens ir/arbatos?

  • Motinos pienas sudarytas iš beveik 88 proc. vandens (apie 7 proc. sudaro laktozė, 4 proc. riebalai, 1 proc. baltymai ir 1 proc. kitos medžiagos), tad vaikelis kartu ir atsigeria, ir pavalgo.
  • Kūdikis vandens su motinos pienu gauna tikrai užtektinai ir papildomas davimas vandens gali netgi pridaryti žalos. Kūdikis gali gauti nepakankamai kalorijų ir maistinių medžiagų, nes duodant vandens paprasčiausiai viską „atskiedžiame“ arba laikinai užpildome skrandį tuščiomis kalorijomis.
  • Papildomai geriant vandenį, iš kūdikio organizmo jis gali išplauti mineralus ir elektrolitus. Tai gali baigtis ir visai liūdnai – intoksikacija vandeniu (pasaulyje yra buvę atvejų, kai nusitraukinėdama ir nepakankant pieno kiekio, mama pieną skiesdavo vandeniu, todėl vaikelis silpo ir neišgyveno).
  • Taigi, net ir karščiausią vasaros dieną ar keliaujant po svečias šalis, vaikeliui gausiai prakaituojant, svarbu dažniau pasiūlyti krūtį atsigėrimui. Nenustebkite, kad tada vaikeliai dažniau prašosi krūties, bet žinda trumpiau. Tokiu būdu jie atsigeria liesesnio pienelio ir patenkina savo troškulio poreikį (ilgiau žindama dažniausiai tada, kai oro temperatūra atvėsta: vakarais, naktį, ryte).
  • Pradėjus primaitinimą, vaikeliui vis pasiūlykite vandens, bet labiau dėl tikslo išmokti atsigerti kitu būdu (iš puodelio ar gertuvės), o ne dėl pačio vandens poreikio. Nesistenkime būtinai girdyti vandens, labiau pažindinkime su juo, o vaikelis tegu pats sprendžia, ar nori gerti.
  • Pradėjus primaitinti, motinos pienas išlieka mitybiniu pagrindu iki metų laiko. Siūloma prieš/per/po kieto maisto, t.y. pagal poreikį, o jei vanduo tampa labai mėgiamu, nepersistengiame su jo kiekiu per parą, kad nebūtų pakeistas motinos pienas.
  • Iki maždaug 6 mėn. kūdikio žarnynas yra labai pralaidus kuo geriau įsisavinti maistines medžiagas iš motinos pieno. Tuo tarpu nors vandens kokybė Lietuvoje gera, rizika užterštumui ir bakterijoms išlieka (kurios mums, suaugusiems, dažniausiai nekelia jokio diskomforto). Tai dar viena priežastis, kodėl turėtume neskubėti su vandens davimu kūdikiams.
  • Arbatų fenomenas buvo labai ryškus, kai mus mamos augino. Dabar, dažniausiai, specialistai jas rekomenduoja nebent ligos atveju, po 6 mėn., ir, žinoma, nesaldintas.

„Nežindyk taip dažnai – kūdikis persivalgys“

Kodėl kūdikis taip dažnai neramus ir niekaip kitaip nenurimsta, tik priglaustas prie krūties? Ar nepersivalgys? Tai dar vienas iš senų laikų mitas! Panagrinėkime plačiau.

  • Naujagimio skrandukas yra labai mažas ir pirmą parą vienam kartui pavalgyti užtenka maždaug 5-7 ml pieno.
  • Pirmą mėnesį po gimimo skrandukas, galima sakyti, didėja su kiekviena diena! Ir nuo 5-7 ml vienam kartui, pirmojo mėnesio gale vienu metu suvalgomo maisto kiekis išauga iki maždaug 90-150 ml.
  • Naujagimis gimsta su žindimo refleksu, bet patirties, kaip teisingai įduoti krūtį, dažna mama neturi, o vaikelis irgi neturi įgūdžių, kaip žįsti. Mokotės ir praktikuojatės kartu, kol įvaldote techniką. Vaikelis kasdien turi vis daugiau pienelio „užsisakyti“ ir išžįsti, o kaip kitaip tą padarys, jei dažnai ar net nuolat „nekabės“ ant krūties?
  • Nelogiška, kad kūdikis gali persivalgyti. Kaip tik, jis turi kuo daugiau laiko praleisti prie krūties, kad įvaldytų techniką, ištrauktų vis daugiau pieno ir užkurtų pieno gaminimo mechanizmą.
  • Nepamirškime, kad žindymas vaikeliui ne tik maistas, tai ir mamos artumas, šiluma, paguoda, kai skauda, saugumo jausmo patenkinimas dideliame ir nepažįstamame pasaulyje!
  • Jei kūdikėlis priauga ir net 2 kg per mėnesį, tai visai nereiškia, kad permaitinate ir reikia „ilginti“ tarpus tarp žindymų. Turime pasidžiaugti tokiu puikiu rezultatu ir toliau žindyti pagal poreikį: kada tik nori ir kiek nori. Dažniausiai vaikeliui augant, vis daugiau budraujant, pradėjus vartytis, šliaužioti ir kitaip judėti, išnaudojama daugiau energijos ir svoris nebeauga taip sparčiai.
  • Taip pat svarbu nepamiršti, kad motinos pienas yra greitai suvirškinamas – po 30-40 min. kūdikėlis gali ir vėl norėti naujos porcijos, todėl pieno kiekio neribokime ir nedidinkime tarpų tarp žindymų.

Po žindymo reikia ištuštinti krūtis, nusitraukiant likusį pieną

  • Krūtis nėra kaip stiklinė, dugno ten nėra. Tai reiškia, kad ir krūties ištuštinti neįmanoma iki galo, nes pienas gaminasi nuolat.
  • Krūtys veikia paklausos-pasiūlos principu: kuo daugiau vaikelis žinda, tuo daugiau pieno gaminasi. Tad jei po žindymo dar papildomai nusitraukinėsime pieną, jo gaminsis dar daugiau. Jei norime paskatinti pieno gamybą, nes neužtenka pienelio, tada tai yra labai tinkamas būdas. Bet, kaip dažnai būna po gimdymo, jei pieno ir taip daug, papildomas pieno nutraukimas po žindymo dar labiau skatins pieno gamybą, ko tikrai nereikia!
  • Ką daryti, jei vaikui pavalgius krūtys lieka pilnos? Jei jaučiate tempimą, veržimą ir tai nemalonu, reiktų nusitraukti nedidelį kiekį pieno (iki palengvėjimo, bet kuo mažiau) ir pavėsinti krūtis 10-15 min. Vėsiname kažkuo iš šaldymo kameros (spec. pagalvėlės, žirniukai, galima įvynioti į merliuką ar pan.), neliečiant spenelio ir rudojo laukelio aplink krūties audinius. 
    SVARBU, kad šaltis maloniai gaivintų, o ne šaldytų. Jei vaikeliui pavalgius jaučiate palengvėjimą ir nebeveržia, nebetempia, papildomai nenutraukinėjame. Jei jaučiame tik pilnumą, galime tik pasivėsinti.
  • Taip pat darome, jei pamaitinus iš vienos krūties ji palengvėja, o kita krūtis jau „sprogsta“. Nutraukiame vos vos pieno iki palengvėjimo ir pasivėsiname, kad krūtis išlauktų savo valgymo laiko.
  • Stenkimės pajausti savo kūną. Jei krūtys prašosi pagalbos ir labai stipriai prisipildo, reiškia reikia pagalbos – lengvo nutraukimo ir pasivėsinimo. Jei jaučiamės komfortabiliai, papildomai nenutraukinėjame ir leidžiame greičiau susireguliuoti pieno gamybai pagal vaikelio poreikį.
  • Prisiminkite, kad jūsų kūnas yra nuostabus – gamina patį geriausią maistą pasaulyje jūsų vaikeliui. Žindykite pagal poreikį nuo pat pirmųjų jūsų susitikimo akimirkų, t.y. kuo dažniau ir ilgiau, kad krūtys būtų dažnai tuštinamos. Tokiu atveju dažniausiai nereikia jokių nutraukinėjimų papildomai.

Parengė dula, sertifikuota laktacijos specialistė Eglė Gurčinė
Fb: Eglė Gurčinė – dula, žindymo specialistė
IG: egle_gurcine_zindymas
www.zindymokonsultante.lt

Dietistė, dviejų populiarių knygų autorė, bei dviejų vaikų mama.

Parašykite komentarą

El. Parduotuvė:

Vaikų mitybos planai internetu
Video seminarai apie vaikų mitybą

Vaikų mityba


Notice: Undefined variable: this_category in /home/u100034332/domains/vaikumityba.lt/public_html/wp-content/themes/noo-organici-child/vm-widgets/vm_subcategories_list.php on line 66

Notice: Trying to get property 'category_parent' of non-object in /home/u100034332/domains/vaikumityba.lt/public_html/wp-content/themes/noo-organici-child/vm-widgets/vm_subcategories_list.php on line 66

Notice: Undefined variable: this_category in /home/u100034332/domains/vaikumityba.lt/public_html/wp-content/themes/noo-organici-child/vm-widgets/vm_subcategories_list.php on line 79

Notice: Trying to get property 'cat_ID' of non-object in /home/u100034332/domains/vaikumityba.lt/public_html/wp-content/themes/noo-organici-child/vm-widgets/vm_subcategories_list.php on line 79