fbpx

Populiariausi žindymo mitai #2

Straipsniai

Populiariausi žindymo mitai #2

Toliau apžvelgiame žindymo mitus. Pirmąjį straipsnį galite paskaityti čia: Populiariausi žindymo mitai – ar tikrai taip yra kaip kalbama?

Vaikelis mane naudoja kaip čiulptuką

Mitas! Visų pirma, čiulptukas ir buvo sukurtas kaip mamos pakaitalas, o ne atvirkščiai. Verkimas yra vienintelė mažo kūdikėlio kalba, kitaip jis nemoka mums pasakyti, ko nori. Kol kūdikėlis visai mažytis, gali būti sunku atpažinti dėl ko mažylis verkia: ar alkanas, ar skauda pilvelį, ar sauskelnės pilnos, o gal etiketė trina, jam karšta, šalta ir t.t. Priežasčių gali būti šimtai! Bet kuo labiau mes stengiamės pažinti savo vaikelį, ieškome, kas gali įtakoti verkimą, tuo greičiau atrandame priežastis ir būdus, kaip jam padėti.

Žinoma, visiems tėvams skauda širdį, kai mažylis verkia, bet nebijokime būti kūrybingi ir paieškoti netradicinių būdų. Tai gali būti siūbavimas, glaudimas prie krūties, nešiojimas lėktuvėlio poza, pilvelio šildymas, spyruokliavimas ant gimnastikos kamuolio, nešiojimas vaikjuostėje/nešioklėje, maudynės kartu duše, baltasis triukšmas. Kai išbandysite viską, atrasite kas padeda, kitąkart bus lengviau ir aišku. Be to, taip pažinsime savo vaikelį ir suprasime, ką skirtingas verkimas reiškia.

Nepamirškite, kad žindymas kūdikėliui ar jau paaugusiam vaikeliui nėra tik maistas – tai ir šiluma, ir paguoda, kai skauda, ir saugumo jausmo suteikimas, ir nusiraminimas pavargus.

Sunkiausi būna pirmieji 3-4 mėnesiai, kai kūdikėlis beveik nuolat „kabo“ ant krūties. Priimkite tai, kaip judviejų laiką kartu, kaip galimybę pažinti vienam kitą, kurti ryšį, mamai išsigulėti ir atsigauti po gimdymo. Namai ir buitis palauks, tai jūsų laikas kartu! O kūdikėliui paaugus ir vis labiau besidomint pasauliu, pastebėsite, kad to kabojimo vis po truputį mažėja, nes aplinka pasidaro tokia įdomi!

Žindymo specialistai čiulptuko nerekomenduoja bent pirmąsias 6 savaites, idealu 3-4 mėnesius, tam, kad vaikelis nesumaišytų žindimo su čiulpimu. O šiaip, vaikas poreikio čiulptukui neturi. Vaikai puikiai užauga vien tik žindomi mamos ir žindymo poreikį patenkina prie krūties.

Blogi/netinkami žindymui speneliai

Mitas! Nėra gerų ar blogų spenelių, yra tokie, kokius jums davė gamta. Ką tik gimęs kūdikėlis taip pat neįsivaizduoja, kaip turi atrodyti „idealus“ spenelis – kokį mama duoda, toks ir tiks.

Taip pat svarbu paminėti, kad spenelis yra tik anga, per kurią bėga pienas, vaikelis žinda rudąjį laukelį. Taigi, visiškai normalu, kad speneliai gali būti įdubę, plokšti ar iškilūs, gali būti vienas toks, kitas – kitoks. Taip pat, spenelių niekaip nereikia paruošti dar nėštumo metu: nei specialiai drėkinti, nei trinti šiurkčiu rankluosčiu ir pratinti prie krūvio kitu būdu. Tiesa, kad su įdubusiais ar plokščiais speneliais jums pačiai, kaip neįgudusiai mamai, gali kilti neaiškumų ir reikėti pagalbos parodant ir paaiškinant, kaip suformuoti ir įduoti vaikeliui, bet tai tikrai ne verdiktas, kad negalėsite žindyti!

Taigi, jei turite plokščius ar įdubusius spenelius, dar nėštumo metu patariu paskaityti ir pasidomėti, kaip juos suformuoti prieš duodant vaikeliui (paplokštinti prieš duodant žįsti, paformuoti ranka, pientraukiu ar specialiu spenelių ištraukėju ir kt.), kad nebūtumėte suklaidintos ir be reikalo nenuspręstumėte atsisakyti žindymo.

Neramus kūdikis, reiškia alkanas

Mitas! Grįžus namo su naujagimiu ant rankų, dažnai daug pasimetimo, nuogastavimų, aplinkinių patarimų ir nerimo. Šis labai gajus mitas kyla iš to, kad jei mažas kūdikėlis verkia, yra neramus, blogai miega, reiškia, kad jam neužtenka maisto, jis nuolat alkanas. Bet naujagimiai ir maži kūdikėliai verkia ir būna neramūs dėl milijono priežasčių, ne tik dėl alkio. Galbūt, kankina šlapios sauskelnės, trina rūbeliai, skauda ir pučia pilvelį, jam baisu ir jis nesijaučia saugiai šiame dideliame pasaulyje, pervargo ir nemoka nurimti, ir dar daug kitų priežasčių.

Žinoma, pirmiausia pabandykime pasiūlyti krūtį, jei ima, žinda, nurimsta, nebeieškokime kitų priežasčių ir tiesiog leiskime būti kartu tiek, kiek norisi. Naujagimiui normalu žįsti nors ir 25 val. iš 24 (aišku, turime atkreipti dėmesį, kad šlapintųsi daugiau nei 6 kartus per parą ir tuštintųsi geltonos garstyčių spalvos išmatomis bent 2-3 kartus per parą. Didesni nei 6 savaičių kūdikėliai tuštintis gali ir rečiau).

Nepamirškime, kad motinos pienas labai greitai virškinamas – maždaug po 30-40 min. kūdikėlis jau gali norėti naujos porcijos. Be to, dažniausiai patys mažiausi kūdikėliai visai nenori paleisti mamos ir snaudžia/miega tik prie krūties ar mamai ant rankų. Vos paguldžius į lovelę, dažnai akys būna stačios ir tai visai nereiškia, kad jis nepavalgė ar alkanas, tai dažniausiai reiškia, kad kūdikėliui tiesiog baisu šitame dideliame plačiame pasaulyje, o priglaustas prie jau pažįstamo mamos kūno (kai jaučia kvapą, širdies ritmą), nurimsta ir ramiai snaudžia žįsdamas. Tad ir saugokime miegelį, būkime šalia ir „nepadėkime“.

Taip pat nepadarykime klaidos ir nepasiūlykime čiulptuko ar buteliuko – vaikelis tik mokosi žįsti, lengvai gali susimaišyti ir čiulpti krūtį vietoj žindimo, taip pat gali kilti kitos bėdos: blogas svorio augimas, pieno mažėjimas, blogas apžiojimas. Deja, bet neramumai dažnai susiję su pilvelio bėdomis (pilvo pūtimas ar diegliai) – tai dažniausia verksmo ir blaškymosi priežastis. Žarnynui
reikia laiko subręsti, o mes galime padėti šildydami pilvelį, masažuodami, nešiodami prisiglaudę (mažiukų mėgstama poza „tigriukas medyje“), keldami atsirūgti, naudodami baltąjį triukšmą, spyruokliuodami ant gimnastikos kamuolio… ir kantriai išlaukdami kol žarnynas subręsta, dažniausiai iki 3-4 mėnesio.

Ergonomiška nešioklė ar vaikjuostė dažnai būna išsigelbėjimas, kai vaikelis visada nori jausti mamos kūno artumą šalia, o mamai norisi laisvų rankų. Ir taip, dažnai tikrai būna sunku ir nelieka laiko nei pavalgyti, nei nusiprausti, trūksta miego. Bet, nebijokite ir prašykite pagalbos visų artimųjų, nors ir 5 minutės po šiltu dušu ar šviežias maistas į lovą padaro stebuklus!

Parengė dula, sertifikuota laktacijos specialistė Eglė Gurčinė
Fb: Eglė Gurčinė – dula, žindymo specialistė
IG: egle_gurcine_zindymas
www.zindymokonsultante.lt

Dietistė, dviejų populiarių knygų autorė, bei dviejų vaikų mama.

Parašykite komentarą