Perspėja dėl vėžį sukeliančių medžiagų

Mitybos specialistė doc. dr. Sandrija Čapkauskienė pasakoja, kad sūdyti bulvių traškučiai populiarūs jau 150 metų, nors jų žala sveikatai jau įrodyta ir moksliniais tyrimais.

„Didžiausias nuodas bulvių traškučiuose yra akrilamidas, kuris laikomas kancerogenine medžiaga. Akrilamidas susiformuoja apdorojant krakmolingus maisto produktus, tokius kaip bulvių traškučiai, itin aukštoje temperatūroje. Ši medžiaga susiformuoja iš natūraliai produkte esančių amino rūgščių (asparagino) ir gliukozės bei fruktozės (jų karbonilinės grupės). Akrilamidas „nudažo“ produktą ruda spalva ir sąlygoja savitą skonį. Įrodyta, kad akrilamidas turi neurotoksinį poveikį – sąlygoja genų mutacijas ir vėžinių navikų susidarymą“, – aiškina S. Čapkauskienė.

Taip pat, anot jos, labai svarbu tai, kiek ilgai ir kokiame karštyje buvo apdorotos bulvės. Mokslininkai primygtinai siūlo kaitinimo temperatūrą ir laiką kiek įmanoma mažinti.

S. Čapkauskienė atkreipia dėmesį, kad bulvių traškučiai sveikatai pavojingi ir dėl per didelio druskos kiekio bei papildomų maisto priedų, tokių kaip skonio stiprikliai ir dažikliai. „Sveikatos apsaugos ministerija (2016 m. birželio 23 d. įsakymas) pramoninės gamybos riebalų rūgščių transizomerų vaikams rekomenduoja visai nevartoti, o druskos kiekis 2–10 metų vaikams rekomenduojamas 3–4 g/parą, 10 metų ir vyresniems – ne daugiau kaip 5–6 g/parą. Druskos perteklius didina troškulį, pakeičia elektrolitų pusiausvyrą organizme, vyresniems žmonėms didina kraujospūdį. O kiek druskos ir transizomerinių riebalų yra traškučiuose? Nepamirškime ir kepimo procese susiformuojantį akrilamidą…“, – atkreipia dėmesį specialistė.

Nors jau įrodyta, kad šis produktas dėl savo gamybos technologijos nėra sveikas ir tinkamas kasdieniam stalui, nusprendėme atidžiau panagrinėti ant pakuočių nurodytą sudėtį. Kaip visada, atskirus maisto priedus, pasikonsultavę su S. Čapkauskiene, įvertinome tam tikrais balais, kad pabrėžtume, kokie skirtingi gali būti tos pačios rūšies produktai:

0 balų.Dekstrozė – tai sacharozės (moksliškai vadinamo stalo cukraus) komponentas. Ją organizmas įsisavina labai greitai. Tai natūralus saldiklis, randamas vynuogėse ir kituose vaisiuose.

0 balųKalcio laktatas – E327. Nepavojingas. Tai pieno rūgšties kalcio druska – apsaugo maisto produktą nuo išdžiūvimo.

0 balųKapsantinas – E160c. Nepavojingas. Oranžiniai raudonas kvapiųjų ir dažomųjų junginių derinys (natūralus augalinis dažiklis), iš paprikos ekstrahuotas aliejais arba leidžiamais tirpikliais. Gaminamas ir sintetinis.

-0,5 baloSilicio dioksidas – E551. Dirbtinė lipnumą reguliuojanti medžiaga, nekenksminga, nes organizmas jos neįsisavina.

-0,5 baloBulvių maltodekstrinas cukraus produktas. Maltodekstrino dedama į greito maisto produktus (pavyzdžiui, sriubas, tirpiuosius kavos gėrimus), kepenų paštetą. Gaunamas iš kukurūzų, kviečių ar bulvių. Lengvai virškinamas.

-0,5 baloKalio chloridas – E508 – valgomosios druskos kalio junginys. Nepavojingas. Didelis kiekis gali sukelti skrandžio opą.

-0,5 baloKalcio silikatas – E552 – emulsiklis – lipnumą reguliuojanti medžiaga, neutralus.

-0,5 baloKvapiosios medžiagos.

-0,5 baloModifikuotas krakmolas.

-1 balasPalmių aliejus.

-2 balaiFosfatai žymimi: E338 (fosforo rūgštis), E339 (natrio fosfatai), E340 (kalio fosfatai), E341 (kalcio fosfatai), E343 (magnio fosfatai), E450 (difosfatai), E451 (trifosfatai), E452(polifosfatai). Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovai teigia, kad šalutinis fosfatų poveikis, vartojant maistą, kurio sudėtyje fosfatų kiekis neviršija nustatytų leidžiamų didžiausių normų, žmogaus organizmui ar savijautai šiuo metu nėra užfiksuotas. Tačiau, organizme besikaupiančios fosfatų druskos slopina organizmo galimybes išvalyti kūną nuo jų pačių, o tai ilgainiui išsivysto į kraujagyslių ir širdies veiklos sutrikimus, kurie sąlygoja padidėjusio insulto ir infarkto tikimybę.

-5 balaiDinatrio 5’-ribonukleotidai – E635 – tai guanilo (E626) ir inozino (E630) rūgšties natrio druskų mišinys. Skonio ir aromato stipriklis. Pavojingas. Vengti alergiškiems ir sergantiems astma. Naudojimas: bulvių traškučiai, makaronai, konditerijos produktai. Kai kuriose šalyse uždraustas.

-5 balaiHidrolizuoti augaliniai baltymai – skonio stipriklis. Jie gaminami chemiškai iš augalų išgaunant amino rūgštis. Viena iš rūgščių, gliutamino rūgštis, sukelia priklausomybę nuo maisto, galvos skausmą, silpnumą ir jautrumą. Šios formos baltymų aptinkama prieskoniuose, mėsos produktuose, greito maisto restoranų patiekaluose.

-5 balaiNatrio citratai – E331. Citrinos rūgšties natrio druska. Rūgštingumą reguliuojanti medžiaga, stabilizatorius. Pavojingas. Vengti alergiškiems ir sergantiems astma. Gali būti genetiškai modifikuotas.

-5 balaiDinatrio gualinatas – E627 – aromato ir skonio stipriklis. Pavojingas. Vengti alergiškiems ir sergantiems astma. Aktyvina podagros vystymąsi. Neleidžiama naudoti kūdikių ir vaikų maiste.

-5 balaiDinatrio inozinatas – E631 – aromato ir skonio stipriklis. Pavojingas. Vengti alergiškiems ir sergantiems astma. Aktyvina podagros vystymąsi. Neleidžiama naudoti kūdikių ir vaikų maiste.

bulvių traškučiai - čipsai