fbpx

Vaikų užkandžių dėžutė – 9 patarimai tėvams

Mokyklinuko mityba/Straipsniai

Vaikų užkandžių dėžutė – 9 patarimai tėvams

Sudėti priešpiečių dėžutę darželinukui ar mokyklinukui tėvams dažnai tampa galvos skausmu – kiekvieną dieną  tenka galvoti, ką į ją įdėti. Vaikų užkandžių dėžutė –  5 patarimai, kurie padės lengviau paruošti maistą išsinešti.

PATARIMAS 1

Būtina atsižvelgti į tai kada ir kur pirmą kartą vaikas valgo bei kokie tarpai tarp valgymų susidaro. Kartais pasitaiko taip, kad mokyklinukas pusryčių iš viso nevalgo.  Įrodyta, kad vaikų, kurie valgo kasdien pusryčius, mokymosi rezultatai yra geresni. Tačiau jei jūsų šeimoje pusryčių nevalgymo tradicija jums tikrai reikėtų į dėžutę įdėti sotesnio ir daugiau maisto, nei deda tėveliai tiems vaikams, kurie pasipildo energijos rezervus namuose. Tarp kitų valgymų tarpai turėtų būti dvi trys valandos. Jei susidaro daugiau kaip keturių valandų tarpas – būtinai reikia suplanuoti valgymą. Taip pat reikia įvertinti, kad pirmoje dienos pusėje per mažai suvalgius maisto, antroje pusėje ir maži, ir didesni vaikai norės greito maisto, todėl stebėtis jų tokiu noru nereikėtų. Jei vieniems pakaks keleto vaisių ir daržovių, tai kitiems papildomai reikės ir sumuštinių ar kito sotaus maisto.

PATARIMAS 2

Svarbus dalykas – būtina domėtis ne tik kada, bet ir ką vaikas valgo dienos metu, ir tada galite įvertinti ko jam reikia papildomai. Kitaip tariant reikia pasirūpinti ne tik tuo, kad vaikas būtų pavalgęs, bet ir gautų pakankamai naudingų medžiagų. Pavyzdžiui, dažnai ugdymo įstaigose vaikas gauna nepakankamą kiekį vaisių bei daržovių ir jos būna pervirtos ar perkeptos. Akivaizdu, kad tokiu atveju reikėtų trūkumą kompensuoti užkandžiu dėžute ir vakare namie. Užkandžiams idealiai tinka mažos daržovės: vyšniniai pomidorai, nedideli agurkai ar didelės, supjaustytos griežinėliais ar pagaliukais, pavyzdžiui, morkos, kaliaropės ar moliūgas.  Jei reikia sotesnio patiekalo – iškepkite daržovių pagaliukų ar kalafiorų žiedynų orkaitėje su prieskoniais. Tik neperkepkite, jos turi išlikti patogios valgyti rankomis.

PATARIMAS 3

Namuose būtina formuoti mitybos įpročius ir supratimą kas yra kas. Tik tokiu atveju būsite tikri, kad vaikas, gavęs pinigų maistui visų jų neišleis „tuščioms“ kalorijoms.  Pavyzdžiui, vaikas turėtų suprasti, kad košė su uogiene, saldus jogurtas, sūrelis ar bandelė yra desertai, o ne „maistas“. Taip pat tarkitės, kiek ir kada saldumynų gali vaikas suvalgyti. Griežti draudimas nepadės, jei jau vaikas gauna savo pinigų.

PATARIMAS 4

Jei vaikas sportuoja, būtinai įdėkite kelis papildomus vaisius skirtus suvalgyti prieš bei po sporto, kad atgautų jėgas.

PATARIMAS 5

Planuokite ir aptarkite kartu su vaiku. Tokiu būdu duosite jam galimybę pasakyti ko jis labiau pageidautų ir suteiksite jam laiko susitaikyti su mažiau norimais dalykais.  Užduokite teisingus klausimus, t.y. duokite rinktis iš dviejų jums priimtinų produktų. Pavyzdžiui „įdėti obuolį ar kriaušę“? Jei klausite „ką įdėti į dėžutę“, galite net neklausti, nes atsakymą savo vaiko ir taip žinote!

PATARIMAS 6

Turi būti ir gražu ir patogu. Vaikų maisto vertinimo kriterijai paprasti: skanu ir gražu. Jei bus skanu, bet negražu yra tikimybė, kad nevalgys. Internete rasite gausybę pavyzdžių su nuotraukomis kaip spalvingai sudėti vaiko dėžutę. Tai tikrai pagelbės. Taip pat būtina įvertinti ir tai, kad maistas neturėtų stipraus kvapo, nesitaškytų. Įvertinti kokias sąlygas vaikas turi jį valgyti, kad jis jaustųsi patogiai prie kitų vaikų. Įdekite servetėles ir visus reikalingus įrankius.

PATARIMAS 7

Aptarkite su vaiku kas maiste labiau džiugino ir kas mažiau. Jei kas netiko nuoširdžiai domėkitės kaip tai nutiko, ką valgo jo draugai. Aptarkite kaip kitaip ar ką kita būtų galima patiekti. Išklausykite. Taip pasieksite kad užkandžių dėžutės turinys atsidurtų ten kur reikia- jūsų vaiko skrandyje.

PATARIMAS 8

Išbandykite patys. Gali būti, kad tokios pat dėžutės reikia ir jums. Pasinaudokite puikia proga patobulinti ir savo mitybą bei su vaiku pasidalinti savo patirtimi.

PATARIMAS 9

Ši užduotis, kaip ir mitybos planavimas reikalauja kantrybės. Bus paprasčiau, jei darysitės užrašus ir ilgainiui jums dėžutės rinkinys pasidarys visai paprasta užduotis.

Keletas lengvų ir sveikų užkandžių idėjų

  • daržovių: paprikų, morkų, agurkų, cukinijų.
  • Virtos pupelės ar avinžirniai su vaiko mėgstamais prieskoniais.
  • Daržovės keptos orkaitėje pagaliukais.
  • Įvairūs vaisiai. Renkantis vaisius reikia atkreipti dėmesį, kad jie neturėtų stipraus kvapo ar lupant bei valgant netrykštų sultys į akis. Puikiai tinka obuoliai, kriaušės, slyvos.
  • Sezoninės uogos, pavyzdžiui, slyvos.
  • Natūralus jogurtas, galima paskaninti uogomis ar vaisiais.
  • Varškė su vaisiais ar uogomis.
  • Varškė su sūriais priedais.
  • Džiovinti vaisiai – natūralus desertais nedideliais kiekiais.
  • Riešutai didesniems vaikams.
  • Pilno grūdo duonos riekė su pageidaujamais priedais.

O kas dažniausiai atsiduria jūsų vaiko priešpiečių dėžutėje?

Dietistė, dviejų populiarių knygų autorė, bei dviejų vaikų mama.

Leave us a comment

El. Parduotuvė:

Vaikų mitybos planai internetu
Video seminarai apie vaikų mitybą

Vaikų mityba