fbpx

Kūdikio primaitinimas: kada, kiek ir, svarbiausia, ką

Kūdikio mityba/Žindomo kūdikio primaitinimas

Kūdikio primaitinimas: kada, kiek ir, svarbiausia, ką

Kūdikio pažintis su maistu – nepaprasta patirtis tiek jam, tiek tėvams. Teisingi pastarųjų žingsniai lemia ne tik tai, kad mažylis gaus visų jam svarbiausių medžiagų, bet ir tai, kokį ryšį jis susikurs su maistu, kiek bus išrankus („nevalgysiu, nes žinau, kad bus neskanu“).

Kūdikio primaitinimas

Nors daugelis mamų šiandien vis dar nesutaria, kada turėtų prasidėti kūdikio primaitinimas, medikai šiuo klausimu dėsto paprastai – pirmasis maistas kūdikiui duodamas nuo 4-6 mėnesio, priklausomai nuo jo augimo ir žindymo situacijos. Įprastai rekomenduojama primaitinti nuo 6 mėnesių, tačiau vis dažniau gydytojai rekomenduoja primaitinti anksčiau. Primaitinimas nuo 4 mėnesių dažniau pradedamas kūdikiams, maitinamiems pieno mišiniu, o ne motinos pienu.

Svarbu „skaityti“ ir mažylio siunčiamus signalus – kada jis stebi, domisi maistu, pats sėdi be pagalbos, siekia maisto ir jį dedasi į burną bei jau sugeba liežuviu nustumti maistą gilyn gerkle. Tai, visgi, neturėtų įvykti anksčiau nei sulaukus 4 mėnesių ir sprendimą geriausia priimti pasitarus su gydytoju pediatru ar šeimos gydytoju.

Kūdikio primaitinimo kiekiai

Mažylis pats parodys, kiek jis nori valgyti, todėl visas „štai atskrenda lėktuvėlis“ technikas atidėkite į šalį. Visiškai normalu, kad pirmąją savaitę vaikas suvalgys tik ketvirtadalį arbatinio šaukšto – jo ne tik skrandis dar itin mažas, bet ir ši patirtis labai neįprasta. Žinoma, būna vaikų, kurie iš karto pradeda nuo kelių šaukštelių ir greitai suvalgo visą reikiamą porciją. Šią, beje, įprasta skaičiuoti taip: porcija, ml = 30 ml + 30 ml * 1 kilogramui svorio.

Esminė taisyklė paprasta – tėvai parenka, ką vaikas valgys, o vaikas reguliuoja, kiek. Niekada neverskite vaiko valgyti per prievartą.

Maitinti vaikutį reikėtų kas 2-4 valandas, o tarp valgymų – jokių užkandžiavimų, sulčių ar kompotų. Dieną užbaikite sočia vakariene, kad maistas būtų virškinamas gerai, o miegas saldus.

Primaitinimas ir žindymas

Pirmąjį mėnesį PO kiekvieno valgymo pasiūlykite kūdikiui pažįsti. Iš motinos pieno (MP) mažylis gauna skysčių, tad, kol jis aktyviai žindomas, papildomų skysčių jam tikrai nereikia (nebent karštą dieną pasiūlykite vandens).

Jei maitinimo tikslas, kad vaikas valgytų daugiau, pirmiausiai jam visada duodame maisto ir tik tada, kai mažylis liaujasi valgęs, pasiūlykite MP. Nei kompotų, nei saldžių gėrimų kūdikiams nereikia (pastarųjų net negalima!). Ir tik vėliau, kai maistas jau valgomas, o ne ragaujamas, vaikui galite pasiūlyti vandens arba šiltos (be cukraus) kmynų arbatos.

VAIKŲ MITYBA: RECEPTAI >>

Primaitinimas nuo 4 mėnesių

Kai kuriems 4-5 mėnesių amžiaus kūdikiams nebeužtenka vien mamos pieno, todėl jiems jau reikalingas papildomas maitinimas. Visgi savarankiškai priimti ankstyvo primaitinimo primaitinimo nerekomenduojama, nes tai gali turėti ilgalaikės įtakos sveikatai.

Pirmieji šaukšteliai naujo maisto – tik susipažinimas su skonių įvairove ir įdomia tekstūra. Visiškai normalu, jei kūdikis pirmuosius kąsnius spjaus lauk. Be to, pirmąją savaitę porcija gali būti tik ketvirtadalis arbatinio šaukštelio.

Valgymo metu mažylis privalo sėdėti kėdutėje. Jei jis sėdėti dar nemoka, derėtų jam sukurti visuomet vienodą valgymo aplinką, kad šiam būtų aišku, jog jis netrukus gaus valgyti. Geriau mažylio nepratinti valgyti sėdint mamai ar tėčiui ant kelių.

Pirmąjį mėnesį po kiekvieno valgymo būtinai pasiūlykite kūdikiui pažįsti.

Geriausia pažintį pradėti nuo vienos daržovės ar vaisio tyrelės, ją tiekti per pietus. Geriausias „startinis“ vaisius – vietinis sezoninis. Bananą galima duoti paprastai pagremžus/sutrynus, o kitus – obuolius, kriaušes, slyvas (jei pats sezono įkarštis – persikus, persimonus) – pirmąsias primaitinimo savaites reikia pagarinti, kad šie suminkštėtų. Tik po kelių savaičių juos jau galima pagremžti šviežius. Jei vaikui tinka švieži vaisiai – puiku, nes tokie yra vertingesni.

Tinkamiausios daržovės startui – pastarnokas, morka, moliūgas, brokolis, žiedinis kopūstas, žali žirneliai, ropė, cukinija bei avokadas.

5 mėnesių kūdikio maitinimas

Labai maža dalis kūdikių gali būti pasirengę primaitinimui 4 mėnesių, šiek tiek didesnė – 5 mėnesių, o šeši mėnesiai – dažniausias metas pradėti naują ir skanų etapą  kūdikio gyvenime. Tiesa, kiekvienas kūdikis gali būti skirtingas, tad aklai remtis kokia nors rekomendacija iš esmės yra neteisinga.

Tokio amžiaus vaikui duoti keptą maistą griežtai draudžiama. Pirmąsias tyreles vaikui dera duoti be riebalų. Vėliau, kai apetitas padidės, kai jis jau suvalgys 50 ml ir daugiau vieno valgymo metu, galima košes ar daržovienes skaninti arbatiniu šaukšteliu linų sėmenų aliejaus, natūralaus sviesto ar ypač tyro alyvuogių aliejaus.

Bulvė yra virškinama sunkiau, todėl nuo jos pradėti primaitinimo nerekomenduojama.

Pamažu galima didinti daržovių bei vaisių įvairovę. Visgi pirmuoju primaitinimo etapu užtenka maišyti po 1-2 daržoves vienu metu.

Įvairūs receptai vaikams nuo 4-6 mėnesių >>

6 mėnesių kūdikio valgiaraštis

Pusės metų mažylio valgiaraštyje jau turėtų figūruoti daržovės (geriau pradėti nuo jų, o ne nuo vaisių) bei vaisiai. Žemiau pateikiama kūdikio primaitinimo lentelė, kurioje išvardijama, kokie produktai tai turėtų būti, bet, kaip visada, stebėkite savo vaiką. Jei jūsų vaikas alergiškas rekomenduojam vestis kūdikio primaitinimo žurnalą, kad, prasidėjus alergijai, žinotumėte „kaltininką“.

Tada vaiką supažindinkite su grūdiniais. Vienu metu – viena rūšis. Vėlesniais mėnesiais, kai kūdikis jau drąsiai valgys įvairų maistą, galite nebijodami rinktis ir grūdų mišinius, visgi būtina naudoti tik kūdikiams skirtus grūdinius produktus arba sumaltus biodinaminiu būdu augintus. Venkite paruoštų saldintų košių, nes vėliau įpročius pakeisti bus sunku.

Šeštą mėnesį kūdikiui ima trūkti geležies, todėl tai – metas įvesti mėsos produktus. Pradėkite nuo jautienos bei triušienos (nešaldytos). Mėsą patariama maišyti su moliūgu brokoliu ar kitomis daržovėmis, kad ją būtų lengviau virškinti ir vieno valgymo metu vaikutis suvalgytų daugiau mėsos.

Jei naudojate paukštieną, puikiai tiks šlaunelių mėsa be odos. Joje daugiau nei krūtinėlėje yra labai reikalingo cinko, seleno ir geležies.

7-8 mėnesių kūdikio primaitinimas

Tai vadinamasis antras primaitinimo etapas, kai į vaiko racioną įvedame ankštinius ir įvairesnes daržoves. Ankštinius geriausia kelias paras pamirkyti, tada jie lengviau virškinami ir lengviau pasisavinami. Taip išvengiame pilvo pūtimo.

Didinant daržovių įvairovę, jei vaikas alergiškas, rekomenduojama pradėti nuo blankesnių spalvų daržovių ir galiausiai įveskite ryškesnes. Nepamirškite bulvės – ji kaloringa ir vertinga. Bulvę užtenka pertrinti šakute ir tada maišyti su sultiniu ar kitomis daržovėmis. Jokių bulvinių blynų, cepelinų ar bulvių plokštainio vaikui, kuriam dar nėra trejų metų.

Šiuo etapu jau galima maišyti kelias skirtingas daržoves. Prie paminėtų anksčiau, pridėkite kaliaropę, burokėlį, pomidorą, papriką, šparagines pupeles, lęšius, žirnius, kopūstus (nuo baltagūžio iki lapinio), griežčius ir kt.

7-8 mėnesių kūdikis jau turėtų būti paskanavęs kriaušių, obuolių, slyvų, persikų, abrikosų, bananų, avokadų, aviečių, braškių, žemuogių bei mėlynių. Kūdikiams iki 8 mėnesių nereikėtų duoti arbūzų, melionių, kivių, mangų, vynuogių, gervuogių, spanguolių, trešnių ir vyšnių. Mažyliui iki vienerių metų derėtų vengti tik labai rūgščių, aitraus skonio vaisių ar uogų (pavyzdžiui, ananaso, svarainių, labai rūgščių obuolių, citrusinių, agrastų ir serbentų). Naujausi tyrimai rodo, kad kuo įvairesnį maistą vaikas gaus ankstyvojo primaitinimo metu, tuo bus mažesnė alergijų tikimybė vėliau. Žinoma, čia kalbama apie natūralius produktus.

Liesa dieta tinka suaugusiems, tačiau ne vaikams. Jiems kalorijos reikalingos augimui. Tiesa, venkite mėsą ar žuvį gardinti riebalais, nes tai apsunkins virškinimą.

2 etapas: 7-8 mėnesių kūdikio maitinimo planas >>

8-10 mėnesių kūdikio primaitinimas

Tai trečiasis primaitinimo etapas, kurio metu vaikui pradedama duoti žuvies, kiaušinių ir prieskonių. Pradedama, kaip visada, nuo ragavimo, ir stebima, ar vaikui nepasireiškė alerginė reakcija. Alergiški mažyliai naujus produktus gali vartoti su savaitės pertrauka.

Kūdikiui galima duoti putpelių arba vištų kiaušinius ir pradėti nuo trynio. Visada patikrinkite kiaušinio šviežumą (naudingas triukas aprašomas V. Kurpienės e-knygoje apie kūdikių primaitinimą).

RECEPTAI vaikams nuo 8 mėnesių >>>

Kalbant apie žuvį, vertinga įvairi balta ir riebi žuvis – nuo menkės iki skumbrės. Riebi žuvis – silkė, skumbrė ir ekologiškai auginta lašiša – Omega 3 šaltinis, smegenų ir nervinės sistemos maistas. Balta žuvis (menkė, lydeka, plekšnė, sterkas) ir kitos turtingos baltymų, o jie – mūsų (ir vaikelio) organizmo „statybinė medžiaga“. Labai svarbu žinoti, kaip ruošti žuvį ir kokią geriausia rinktis.

3 etapas: 8-10 mėnesių kūdikio valgiaraštis >>

10-12 mėnesių kūdikio primaitinimas

Tai ketvirtasis kūdikio primaitinimo etapas, kurio metu įvedamas pienas ir pieno produktai. Jei jūsų kūdikiui jau buvo pasireiškusi ūmi alerginė reakcija į jūsų pieną ar kokį suvalgytą produktą, prieš pradedant primaitinti dažnais alergenais, pavyzdžiui, pieno produktais, soja, riešutais, pomidorais, būtina pasitarti su šeimos gydytoju ar pediatru.

Kūdikio primaitinimo lentelė – geriausias „paruoštukas“ tėvams

Kūdikio primaitinimo planas nėra toks sudėtingas, kaip gali pasirodyti „naujai iškeptiems“ tėvams. Žemiau pateikiamos pagrindinės gairės, ką vaikelis turėtų valgyti nuo 4 mėnesių iki pirmojo gimtadienio.

Kiekvienas vaikas yra individualus mažas žmogus, todėl tai – tik gairės, padedančios tėvams orientuotis, nuo kokių produktų geriausia pradėti primaitinimą.

Išsami informacija, produktų sąrašai, patarimai ir receptai kūdikiams – V. Kurpienės parengtuose mitybos planuose (kūdikio mitybos planai >>).

Kūdikio amžius ir primaitinimas nuo…Rekomenduojami produktaiGaminimo laikas/būdasPastabos
4 mėnesiųPastarnokas, morka, moliūgas, brokolis, kalafioras, žali žirneliai, ropė, cukinija ir avokadasSupjaustyti mažais gabaliukais ir virti trumpai – ant garų ar labai mažame kiekyje vandens. Jei reikia, maistą praskiedžiame mamos pienu, mišinuku ar sultiniu.Pradedame nuo vienos daržovės ir tik vėliau pereiname prie maišytų. Kitą kąsnelį duokite tik kai vieną mažylis jau nurijo. Kantrybė geriausia jūsų draugė.
5 mėnesiųĮtraukiame vaisius, pavyzdžiui, bananą, obuolį, kriaušę, slyvą.Uogas bei vaisius pakanka nuplikyti karštu vandeniu, jų virti nereikia.Daržoves geriausia sutrinti iki vienalytės masės trintuvu.
6 mėnesiųJei pradedate dabar – pradėkite nuo aukščiau išdėstytų punktų.
Maišome daržoves, įvedame kruopas (kukurūzus, ryžius, avižas, grikius) ir mėsą (jautieną, triušieną).
Pirkite nešaldytą, kokybišką mėsą, sumalkite ir dėkite į greito šaldymo kamerą. Tada, prireikus, pavirti 5 minutes, nupilti vandenį, išplauti puodelį, sutrinti mėsą šakute ir dar pavirti su daržovėmis.Geležies atsargų pakanka tik iki 6 mėnesių amžiaus – būtina papildyti jos atsargas, nes šis elementas labai svarbus savalaikiam vystymuisi.
7 mėnesiųAnkštiniai (žirniai, pupelės ir avinžirniai)Nuo ankštinių odelių pučia pilvą, todėl pradžioje jas pašalinkite ilgiau mirkydami pupeles. Kai mažylis jau įveiks pakankamas porcijas, tirštinkite konsistenciją.Kūdikiams iki 8 mėnesių nereikėtų duoti arbūzų, melionų, kivių, mangų, vynuogių, gervuogių, spanguolių, trešnių ir vyšnių.
8 mėnesiųŽuvis, kiaušiniai, prieskoniaiNuo 7-8 mėnesio – trynys, nuo 8-9 – baltymas.Iki metų vengti ridikų giminės daržovių, rūgštynių, rabarbarų, česnakų ir svogūnų.
9 mėnesiųŽuvis, kiaušiniai, prieskoniaiJei verdate vandenyje – maistą dėkite jau į verdantį (taip liks daugiau vitaminų)Būtina spalvų įvairovė – kiekviena spalva reiškia skirtingą antioksidantą.
10 mėnesiųŽuvis, kiaušiniai, prieskoniaiDuoti kūdikiui žuvies pradedame du kartus per savaitę nuo 10 gramų ir didiname iki 50 gramų. Svarbu žuvis be ašakų, vertingiausia jūros ar ekologiškai auginta.Iki metų reikėtų vengti cukraus.
11 mėnesiųPieno produktai. Varškė – nuo 11 mėnesio, vėliau siūlykite ir varškės sūrį.Maistą malkite stambiau, dalį patiekalo paliekant gabaliukais.Pradėkite nuo kefyro, rūgštaus jogurto (1-2 šaukštelių). Venkite jogurto su priedais.
12 mėnesiųKūdikio racionas jau panašėja į lopšelinukų.Duokite čiulpti padžiovintos duonos, garuose virtų žiedinių kopūstų, morkos ar moliūgo pagaliukų. Būtina mokyti kramtyti!3 pagrindiniai valgymai ir 2-3 užkandžiai.

Primaitinimas žindant ir kūdikio primaitinimas mišinuku

Tik nesant galimybės žindyti mamos pienas keičiamas mišinuku.

10-12 mėnesių amžiaus krūtimi maitinamas kūdikis yra žindomas pagal poreikį, kuris turėtų tapti vis mažesnis. Daugiausiai MP mažylis turėtų gauti ryte ir vakare. Motinos pienas nepakeičiamas, taigi vitaminų ir meilės dozė kasdien – vertinga. Žindymus naktį rekomenduojama retinti ir palaipsniui nutraukti, kitu atveju vaikas gali per mažai valgyti dieną, kas itin dažnai pasitaiko.

Pabrėžiama, kad pieno produktai stabdo geležies iš augalinių produktų įsisavinimą – taigi juos dera vartoti tik kito valgymo metu (geriau geležį pasisavinti padeda produktai su vitaminu C).

Kūdikio primaitinimas, kai… nevalgo

Jei vaikas nevalgo tam tikrų produktų, kurie, jūsų manymu, yra nepakeičiami, tuomet juos mažu santykiu sumaišykite su jau mėgstamais intensyvesnio skonio produktais ir po truputį didinkite nemėgstamo maisto kiekį. Vaikas pripras prie naujo skonio ir viskas bus puiku. Taip pat įsitikinkite, kad paruoštas maistas nėra per karštas, keiskite maisto konsistenciją.

[VIDEO] Vaikas nevalgo normalaus maisto: ką daryti? >>

Svarbiausia – kantrybė ir žinios.

Čia aprašytos tik detalės. Norintiems atsakingai pasiruošti kūdikio ir maisto pažinčiai, išvengti dažniausių klaidų, Vaidos Kurpienės sudarytuose kūdikio primaitinimo planuose rasite daugiau aktualios informacijos, tokios kaip kūdikio primaitinimas žindant arba primaitinimas mišinuku, taip pat – profesionaliai sudaryti receptai kūdikiams, principinė.

VISI RECEPTAI vaikams >>>

Dietistė, dviejų populiarių knygų autorė, bei dviejų vaikų mama.

Komentarai

  1. Informacija

    Labai aktuali informacija. Nors nieko geriau ir patogiau už žindymą nėra, tačiau ateina laikas, kuomet pradėsime ragauti kitą maistą. Lentelę su produktais, tinkančiais pagal amžių, išssisaugojau, labai ačiū

    Reply
  2. Ieva

    Sveiki, esu pasimetusi ?mano kūdikiui 5men pradėjome primaitinimas. Ragaujame moliūgą, pirmąją dieną valge kelis šaukštelius, antra diena jau 4 šaukštelius, bet norėjo dar. Geria pieno mišinį, tai nežinau kiek jo daryti ir kiek daržovių duoti kaip įvesti naują daržove?

    Reply
    1. Post<br/>Author
  3. Jurate

    Laba diena. Nuo kokio laiko vaikas gali valgyti ta pati maistą kaip tėvai?

    Reply
    1. Post<br/>Author
      Vaida Kurpienė

      KLAUSIMAS. Nuo kokio laiko vaikas gali valgyti ta pati maistą kaip tėvai?
      ATSAKYMAS. Teoriškai nuo 3 metų, nors daugumą patiekalų nuo 1 metų, BET kai ką ir daug anksčiau gali. Viskas priklauso nuo to, ką valgo ir kaip gamina tėvai.
      Nes aš pati labai anksti vaikams daviau tą patį, kaip ir pati valgiau tik su mažiau druskos ir be aštrių prieskonių, bet mano mityba tam tinkama, o kitų tėvų reikėtų peržvelgti.

      Reply
  4. Jurate

    Laba diena. Nuo kokio laiko vaikas gali valgyti ta pati maistą kaip tėvai?
    Kokio kiekio turėtų būti 8men vaikučio porcija?

    Reply
    1. Post<br/>Author
      Vaida Kurpienė

      KLAUSIMAS Kokio kiekio turėtų būti 8men vaikučio porcija?
      Teoriškai porcija turi būti IKI 250 ml. BET kiekvienas vaikas ir kiekvienas valgymas gali skirtis.
      Jei jūsų nuomone nesuvalgo pakankamai vis tiek leiskite vaikui nurodyti kiek jam reikia maisto. Jis žino geriau.

      KLAUSIMAS. Nuo kokio laiko vaikas gali valgyti ta pati maistą kaip tėvai?
      ATSAKYMAS. Teoriškai nuo 3 metų, nors daugumą patiekalų nuo 1 metų, BET kai ką ir daug anksčiau gali. Viskas priklauso nuo to, ką valgo ir kaip gamina tėvai.
      Nes aš pati labai anksti vaikams daviau tą patį, kaip ir pati valgiau tik su mažiau druskos ir be aštrių prieskonių, bet mano mityba tam tinkama, o kitų tėvų reikėtų peržvelgti.

      Reply
  5. Arūnas

    O Jūs pati ar užauginote nors vieną vaika. Kad taip rašote .. Ir dar taip save vadinatės . Sakyčiau Jūs nieko nebaigus.

    Reply
    1. Post<br/>Author
      Vaida Kurpienė

      taip, du. Patikslinkite kas konkrečiai jus užgavo?

      Reply

Parašykite komentarą

El. Parduotuvė:

Vaikų mitybos planai internetu
Video seminarai apie vaikų mitybą

Vaikų mityba


Notice: Undefined variable: this_category in /home/u100034332/domains/vaikumityba.lt/public_html/wp-content/themes/noo-organici-child/vm-widgets/vm_subcategories_list.php on line 66

Notice: Trying to get property 'category_parent' of non-object in /home/u100034332/domains/vaikumityba.lt/public_html/wp-content/themes/noo-organici-child/vm-widgets/vm_subcategories_list.php on line 66

Notice: Undefined variable: this_category in /home/u100034332/domains/vaikumityba.lt/public_html/wp-content/themes/noo-organici-child/vm-widgets/vm_subcategories_list.php on line 79

Notice: Trying to get property 'cat_ID' of non-object in /home/u100034332/domains/vaikumityba.lt/public_html/wp-content/themes/noo-organici-child/vm-widgets/vm_subcategories_list.php on line 79