Kuo vertinga žuvis ir kaip ją tinkamai paruošti?
Žuvį verta valgyti bent kelis kartus per savaitę. Geriausia kiekvieną kartą rinktis skirtingą žuvį: liesą (baltą) ir riebią.
Baltoje žuvyje yra daug visaverčių baltymų, iš jos pagaminti patiekalai – lengvai virškinami.
Riebi jūrinė žuvis, pavyzdžiui, silkė, skumbrė, lašiša suteikia omega 3 riebalų rūgščių, kurių mums ypač reikia, nes pats organizmas negali jų pasigaminti. Omega 3 yra labai svarbios imunitetui, nes padeda apsisaugoti nuo uždegimų, širdies ir kraujagyslių ligų.
Svarbu, kad iš žuvies gaunamas natūralus vitaminas D skatina kalcio įsisavinimą iš virškinamojo trakto, reguliuoja kalcio ir fosfatų metabolizmą ir lemia kaulų stiprumą bei raumenų jėgą.
Vitaminas D labai svarbus vaikams ir paaugliams, nes trūkstant šios medžiagos gali sutrikti augančių kaulų mineralizacija, kaulų struktūra gali tapti minkštesnė.
Atkreipkite dėmesį, kad iš vienos stambios šviežios žuvies galima pasigaminti kelis skirtingus patiekalus.
Pavyzdžiui, iš didelio karpio galima:
- išsikepti šonkauliukus
- ašakotą dalį sumalti ir pasigaminti paštetą
- iš galvos ir uodegos – išvirti gardžią sriubą
Siekdami išlaikyti maistinę vertę, gamindami žuvį:
- venkite riebių padažų.
- nevoliokite miltuose.
- kepkite ne per aukštoje temperatūroje ir ne per ilgai, nes kitaip žuvis perkeps ir bus perdžiūvusi, o ne minkšta ir sultinga.
- jei žuvį virsite, troškinsite arba ruošite garuose, patiekalą pavyks pagaminti ir greitai, ir išsaugoti daugiau vertingų maistinių medžiagų, taip pat atskleisti tikrąjį žuvies skonį.