fbpx

Populiariausi žindymo mitai #3

Kūdikio mityba/Straipsniai

Populiariausi žindymo mitai #3

Toliau apžvelgiame žindymo mitus.
Kitus straipsnius galite paskaityti čia: 
Populiariausi žindymo mitai – ar tikrai taip yra kaip kalbama?
Populiariausi žindymo mitai – ką svarbu žinoti? – Vaikų mityba (vaikumityba.lt)

Mamos nuovargis. Ar tikrai žindymas sekina mamos organizmą?

Pats žindymas nealina mamos organizmo, bet motinystė dažnai kelia iššūkių ir sekina, nepriklausomai, kokiu būdu vaikelis maitinamas. Keisti sauskelnes, atrūginti, nešioti, migdyti, saugoti miegelį gulint šalia, prausti, valgyti žindant pačiai (nes kitaip nėra kada ir kaip), išeiti į lauką, raminti kai verkia, masažuoti – tai tik maža dalis, ką mama daro ir tai visai nesusiję su žindymu.

Augant vaikeliui, dažnai nepalengvėja, nes prisideda naujų iššūkių: dantų dygimas, vystymosi šuoliai, primaitinimas, lakstančio vaiko gaudymas, atsiradusi plati jo emocijų amplitudė, prieštaravimas viskam ir kiti etapai. O kur dar nuolatinė „netvarka“ namuose, išmėtyti žaislai ir trupiniai!

Iš tiesų, žindymas ne alina, bet mažina streso lygį mamai. Žindymo metu skiriasi oksitocinas (laimės, meilės hormonas) ir net po žindymo dar kurį laiką mama jaučia mažesnį streso lygį. Net sergant depresija, turėtų būti siekiama parinkti gydymo būdus, suderinamus su žindymu ir leisti mamai sveikti padedant vaikeliui. Mokslininkai įrodė, kad žindančios mamos vidutiniškai ilgiau miega naktį nei nežindančios ir sugeba greičiau užmigti po atsikėlimo.

Žindanti mama turi maitintis įprastai, tai yra, pasirūpinti sveika subalansuota mityba. Tiesa, kalorijų skaičius per parą išauga maždaug apie 500 kcal papildomai, tad nereikia bijoti, kai norisi valgyti daugiau ir dažniau.

Tiesa, kad kartais žindymo ir maisto gamybos derinimas gali prilygti kosminei misijai, ypač pirmaisiais mėnesiais, su nuolat „kabančiu“ žindukliu. Prašykite, kiek įmanoma, daugiau aplinkinių pagalbos – šviežias ir šiltas maistas yra geriausia dovana! O sau po ranka visada turėkite šviežių vaisių, daržovių, vandens, sveiko maisto „paruoštukų“.

Dažnai mamos tikisi, kad nutraukus žindymą, vaikas geriau ims miegoti naktį ir mama galės geriau pailsėti. Tiesa ta, kad visiškai neaišku, kaip bus naktį, nes vaikams yra visiškai normalu neišmiegoti visos nakties iki 3 metų ar net ilgiau. Tai labiausiai priklauso nuo paties vaiko. Reikėtų gerai įvertinti, ar kėlimąsis naktį ir nešiojimas, supimas, lopšinių dainavimas neišvargins jūsų labiau, nei naktinis žindymas.

Dar vienas mitas, susijęs su žindymu – naktinis žindymas kenkia vaiko dantims

Visų pirma, kūdikiui ar jau paaugusiam vaikeliui teisingai apžiojant krūtį, spenelis yra giliai burnoje ties minkštojo ir kietojo gomurio jungtimi, o liežuvis – apačioje. Nurijus, pieno beveik nelieka burnoje ir dantys nevilgomi, todėl teisingas apžiojimas išlieka svarbus visą žindymo laikotarpį.

Nors motinos piene ir gausu laktozės, bet bakerijoms ji įveikiama sunkiau nei pramoninis cukrus, nes, visų pirma, fermentas laktazė didumą laktozės suskaido vis tik ne burnoje, o žarnyne. Motinos piene esantys imunoglobulinai IgA ir IgG stabdo bakerijų augimą, o laktoferinas veikia prieš pagrindinę ėduonį sukeliančią bakteriją, streptococcus mutans, priešbakteriškai. Be to, motinos pienas turi pasakišką savybę – remineralizuoti, tai yra, atkurti aptirpusį emalį, tekdamas jam kalcį ir fosforą.

Labiausiai dantų būklę lemia genetika, dantų priežiūra (o juk dažnai tai prilygsta akrobatiniams triukams, norint juos nors kažkiek pavalyti) ir, žinoma, mityba. Sveika, subalansuota mityba, kuo daugiau kieto kramtomo maisto, kuo mažiau pridėtinio cukraus bei saldumynų – turėtų būti prioritetas!

Jei kūdikio ar vyresnio vaiko dantys blogai valomi, burnoje lieka maisto likučių ir minkšto apnašo, o jame ir ėduonį sukeliančių bakterijų, tad jam gali imti vystytis vadinamas „buteliuko kariesas“, nors realiai vaikas buteliuko net ir negauna. Taigi, dantukus turime pradėti valyti vos pasirodžius pirmąjam. O dantų ėduonį sukeliančios bakterijos dažnai pas vaikus patenka nuo kitų suaugusiųjų, todėl reikėtų vengti nulaižyti šaukštelį (taip patikrinant ar ne per karšta košė) ar čiulptuką. Mamai ir tėčiui taip pat reikėtų pasirūpinti savo dantų būkle, kad neperduotume savo bakterijų vaikeliui, pavyzdžiui, jį bučiuojant.

Parengė dula, sertifikuota laktacijos specialistė Eglė Gurčinė
Fb: Eglė Gurčinė – dula, žindymo specialistė
IG: egle_gurcine_zindymas
www.zindymokonsultante.lt

Dietistė, dviejų populiarių knygų autorė, bei dviejų vaikų mama.

Parašykite komentarą

El. Parduotuvė:

Vaikų mitybos planai internetu
Video seminarai apie vaikų mitybą

Vaikų mityba