Atsikišusio pilvuko priežastys – specialisto komentaras.
Kineziterapeutė Erika Jasinauskaitė itin dažnai sulaukia klausimų: “mano vaiko pilvas atsikišęs, išsipūtęs? Ar tai normalu? Ką daryti” arba „mano vaikas nėra nutukęs, fiziškai aktyvus, bet kai tik atsistoja- pilvas pūpso.”
Kūdikiai pilvą treniruoja nuo pirmų dienų, “makaluodami” rankytėmis ir kojytėmis. Ypač jis stiprėja pradėjus vaikščioti keturiomis. Vėliau pilvo raumenų tonusas turėtų būti tinkamas, nepaisant ar mes stovime, ar einame, ar svajojame, ar dainuojame.
Jeigu vaikas aktyvus, bėgioja, laipioja, lanko sporto būrelius, mažai sėdi – vargu ar galima teigti kad jo pilvo presas yra silpnas. Arba paauglys intensyviai sportuoja, bet su pilvo raumenimis rezultatų nelabai yra. Greičiausiai kaltininkas bus kažkas kitas. Pilvo raumenys, ne paslaptis, prilaiko vidaus organus. Kai vidaus organai “serga”, pilvo raumenys „eina atostogų”.
Kiekvienas organas turi susijusį su tuo organu raumenį.Jeigu kuris nors organas nesveikuoja, yra per daug ar per mažai aktyvus, nervų sistema “atjungs” su organu susijusį raumenį. Tam, kad dar labiau nevarginti organo.
Pilvas labiausiai jis susijęs su visu žarnynu. Jeigu žmogus turi problemų su virškinimo sistema – pilvo raumenys „pasiima ilgalaikes atostogas”. Gera žinia, kad tik iki tol, kol susitvarkys virškinimas. Tai galioja ir suaugusiems, ne tik vaikams. Virškinimo problemos dažniausiai netolerancija tam tikrų produktų, alergijos maisto medžiagoms, sintetinėms-cheminėms, parazitams ir panašiai. Pasitarkite su vaiką prižiūrinčiu gydytoju ir šalinkite bėdą.
Štai keli būdai įvertinti savo vaiko (ar savo) pilvo pūpsojimo priežastį ir bandyt įvertinti kas čia kaltas – maistas ar raumuo, ar laikysena:
- Pastatykite vaiką šonu, paprašykite atsipalaiduoti, nufotografuojame.
- Kitą kartą tą patį atlikite prieš valgį ir 30-40 minučių po valgio. Atkreipkite dėmesį kokį maistą vaikas valgė per 24 val. iki tol.
- Jeigu pastebėjote, kad pilvas dažniausiai pūpso po valgio – ieškokite priežasties virškinimo sistemoje.
- Jeigu vaiką kankina pilvo skausmai, pūtimas ar netgi refliuksas – problemos virškinimo sistemoje.
- Jeigu pilvas atrodo visada toks. Gali būti ir įprasta laikysena – silpni sėdmenų raumenys, per daug įtempti juosmens ir klubo (iš priekio) raumenys. O gali būti ir laikysena ir virškinimo problemos kartu.
Pooperaciniai randai, nudegimai- taip pat gali tapti dirgikliu ir dėl to pilvo raumenys būna mažiau aktyvūs. Randus adaptavus – nervų sistema priima kaip normą, o problema lieka.
Antibiotikai – visada išderina žarnyną. Todėl linkiu neskubėti jų duoti jeigu nėra būtinybės.
Pavyzdys: nuotrauka kairėje prieš valgį (pirmoji nuotrauka), kai netoleruoja laktozės, bet suvalgė pieno produktų (antroji nuotrauka).
Susidraugaukite su pilvu, o atsiradus bėdų jas šalinkite. O mankštintis, judėti ir daryti pratimus – VISADA sveika ir naudinga! Ir netgi BŪTINA!